Guide sportåret 2020 (Källor: )
Evenemang i Sverige

Jan | Feb | Mars | April | Maj | Juni | Juli | Aug | Sep | Okt | Nov | Dec

Januari

26/12-5/1  Ishockey, junior-VM, Ostrava och Trinec, Tjeckien
28/12-5/1  Skidor, Tour de Ski, Lenzerheide, Vaduz, Toblach och Val di Fiemme
3-12  Tennis, herrar, ATP Cup, Brisbane, Perth och Sydney
5-17  Bilsport, Dakarrallyt, Saudiarabien
6-12  Skidskytte, världscupen, Oberhof
Fotboll, landskamp, herrar: Sverige–Moldavien, Doha
9-12  Curling, Continental Cup, London, Ontario
9-22  Allmänt, ungdoms-OS, vinter, Lausanne
9-26  Handboll, EM, herrar, Sverige, Norge och Österrike
10-12  Skridsko, EM, allround, Heerenveen
11-12  Skidor, världscupen, Dresden
12  Fotboll, landskamp, herrar, Sverige–Kosovo, Doha
13-19  Skidskytte, världscupen, Ruhpolding
18-19  Skidor, världscupen, Nove Mesto
20-26  Konståkning, EM, Graz, Österrike
20-26  Skidskytte, världscupen, Pokljuka
20-2/2  Tennis, Australian Open, Melbourne
24-26  Freestyle, världscupen, skicross, Idre fjäll
25-26  Skidor, världscupen, Oberstdorf
26  Ishockey, NHL, All star-match, St Louis
26  Trav, Prix d'Amérique, Paris
27  Allmänt, Idrottsgalan, Stockholm

Februari

2 Amerikansk fotboll, Super Bowl, Miami
4 Ishockey, CHL, final
5-8 Tennis, Fed Cup, Europa/Afrika, grupp 1, Luxemburg (Sveriges grupp)
6-9 Basket, OS-kval, damer, Ostende, Belgien (Sveriges grupp)
6-9 Ishockey, Beijer Hockey Games, Helsingfors och Stockholm
8-9 Skidor, världscupen, Svenska skidspelen, Falun
9 Friidrott, Nordenkampen, Helsingfors
10-16 Brottning, EM, Rom
12-23 Skidskytte, VM, Anterselva, Italien
13-16 Skridsko, VM, individuellt, Salt Lake City
13-16 Bilsport, Svenska rallyt, Värmland
15-23 Skidor, världscupen, Ski Tour 2020, Östersund, Åre, Storlien-Meråker och Trondheim
19-22 Bandy, VM, damer, Oslo
19-23 Ridsport, Göteborg Horse Show
21 Basket, EM-kval, herrar: Kroatien–Sverige, plats ej fastställt
22-23 Fotboll, Svenska cupen, herrar och damer, gruppspel, första omgången
22-23 Friidrott, inomhus-SM, Växjö
22 Skidor, Tjejvasan, Oxberg-Mora
24 Basket, EM-kval, herrar: Sverige–Turkiet, Stockholm
26-1/3 Cykel, VM, bana, Berlin
28-1/3 Skridsko, VM, allround, Hamar, Norge
28-8/3 Skidor, U23- och JVM, Oberwiesenthal, Tyskland
29-1/3 Skidor, världscupen, Lahtis
29-1/3 Fotboll, Svenska cupen, herrar, gruppspel, andra omgången

Mars

1 Skidor, Vasaloppet, Sälen-Mora
2-8 Skidskytte, världscupen, Nove Mesto
3 Fotboll, Nations League, herrar, lottning, Amsterdam
4 Skidor, världscupen, Drammen
4-11 Fotboll, Algarve Cup, damer, Portugal
6-7 Tennis, Davis Cup, kval till slutspelet: Sverige–Chile, plats ej fastställt,  mars
7-8 Skidor, världscupen, Oslo
7-8 Fotboll, Svenska cupen, herrar, gruppspel, tredje omgången
8-15 Skidorientering, EM, Vershina Tei, Ryssland
9-15 Skidskytte, världscupen, Kontiolax
12 Ishockey, SHL, sista grundserieomgången
12 Olympiskt, olympiska elden tänds i Olympia
12-24 Tennis, ATP- och WTA-turneringar, Indian Wells, Kalifornien
12-14 Alpint, världscupen, damer, Åre
13-15 Friidrott, inomhus-VM, Nanjing, Kina
13-15 Shorttrack, VM, Seoul
13-15 Freestyle, världscupen, skicross, final, Veysonnaz, Frankrike
14-15 Fotboll, svenska cupen, herrar, kvartsfinal
14-15 Fotboll, svenska cupen, damer, gruppspel, andra omgången
14-15 Freestyle, världscupen, puckelpist, final, Idre fjäll
14-15 Skidor, världscupen, Quebec
14-22 Curling, VM, damer, Prince George, Kanada
15 Bilsport, formel 1, premiär, Melbourne
15 Bilsport, indycar, premiär, St. Petersburg, Florida
16-22 Konståkning, VM, Montreal
16-22 Alpint, världscupen, avslutning, Cortina da Ampezzo
16-22 Skidskytte, världscupen, avslutning, Holmenkollen
16-22 Handboll, OS-kval, damer, plats ej fastställt
17 Skidor, världscupen, Minneapolis
20-22 Skidor, världscupen, avslutning, Canmore
21 Bandy, SM-final, damer och herrar, Uppsala
21-22 Fotboll, svenska cupen, herrar, semifinal
21-22 Fotboll, svenska cupen, damer, gruppspel, tredje omgången
22 Bilsport, formel 1, Sakhir, Bahrain
22-29 Bordtennis, VM, lag, Busan, Sydkorea
28-5/4 Curling, VM, herrar, Glasgow
23-29 Allmänt, SM-veckan, vinter (inklusive skidor), Luleå/Boden
25 Handboll, EM-kval, damer: Tjeckien–Sverige, Zubri
25-29 Golf, inofficiella VM i matchspel, Austin, Texas
26 Fotboll, EM-kval, herrar, playoff, semifinal
28 Fotboll, landskamp, herrar: Sverige–Ryssland, Solna
28-5 april Bandy, VM, herrar, Irkutsk
29 Handboll, EM-kval, damer: Sverige-Tjeckien, Skövde
29 Fotboll, Svenska cupen, damer, semifinal
31 Fotboll, EM-kval, herrar, playoff, final

April

2-5 Golf, Ana Inspiration, damer, Rancho Mirage, Kalifornien

3-6

Simning, Swim Open, Stockholm
4 Ishockey, NHL, sista grundserieomgången
5 Bilsport, formel 1, Hanoi, Vietnam
5 Bilsport, Indycar, Birmingham, Alabama
8 Ishockey, NHL, Stanley Cup startar
9-12 Golf, US Masters, herrar, Augusta
12-18 Ishockey, B-VM, damer, Angers, Frankrike
14 Fotboll, EM-kval, damer: Sverige–Ungern, plats ej fastställt
14-19 Tennis, Fed Cup, damer, slutspel, Budapest
15-19 Ridsport, hoppning, dressyr, världscupfinal, Las Vegas
17 Friidrott, Diamond League, premiär, Doha
17-19 Handboll, OS-kval, herrar, plats ej fastställt
18-25 Curling, mixeddubbel, VM, Kelowna, Kanada
19 Bilsport, formel 1, Shanghai
19 Bilsport, Indycar, Long Beach, Kalifornien
21-26 Badminton, EM, individuellt, Danmark
24-26 Judo, EM, Prag
25 Trav, Paralympiatravet, final, Åby
25 Innebandy, SM-final, damer och herrar, Stockholm
26 Bilsport, Indycar, Austin, Texas
30-3 maj Gymnastik, damer, EM, Paris
30-3 maj Ishockey, Carlson Hockey Games, Ryssland och Tjeckien

Maj

1 Fotboll, Svenska cupen, damer, final
2-3 Orientering, Tiomila, Upplands Bro/Kungsängen
3 Bilsport, formel 1, Zandvoort, Nederländerna
4-17 Simning, EM, Budapest
7-10 Gymnastik, trampolin och DMT, EM, Göteborg
9 Bilsport, indycar, Indianapolis
8-24 Ishockey, VM, herrar, Zürich, Lausanne
9 Fotboll, FA-cupen, damer, final
9-31 Cykel, Giro d'Italia, herrar, Ungern (start i Budapest) och Italien 
10 Bilsport, formel 1, Barcelona
10 Friidrott, Diamond League, plats ej fastställt, Kina
10 Friidrott, Continental Tour, Tokyo
14-17 Golf, PGA-mästerskapet, herrar, San Francisco
16 Friidrott, Diamond League, Shanghai
16 Friidrott, Göteborgsvarvet, SM i halvmaraton
16 Mc-sport, speedway, VM-deltävling, Warszawa
19-25 Skateboard, VM, street, London
22-24 Gymnastik, rytmisk gymnastik, EM, Kiev
22 Friidrott, Continental Tour, Ostrava, 
23 Fotboll, FA-cupen, herrar, final, London 
24 Fotboll, Champions League, damer, final, Wien
24 Bilsport, formel 1, Monte Carlo
24 Bilsport, indycar, Indy 500, Indianapolis
24 Friidrott, Diamond League, Stockholm
24-7 juni Tennis, Franska mästerskapen, Paris
26-31 Skateboard, VM, park, Nanjing, Kina
27 Fotboll, Europa League, herrar, final, Gdansk
27-31 Gymnastik, herrar, EM, Baku
28 Friidrott, Diamond League, Rom
30 Friidrott, Stockholm Marathon, SM
30 Fotboll, Champions League, herrar, final, Istanbul
30 Mc-sport, speedway, VM-deltävling, Teterow, Tyskland
30-31 Bilsport, indycar (två lopp), Detroit
31 Friidrott, Diamond League, Rabat
31 Trav, Elitloppet, Solvalla
Dessutom: Fotboll, svenska cupen, herrar, final, tid ej fastställt
 

Juni

1 Friidrott, Continental Tour, Hengelo
4 Fotboll, EM-kval, damer, Slovakien–Sverige, plats ej fastställt
4 Fotboll, landskamp, herrar: Sverige–Finland, Solna
4-7 Golf, US Open, damer, Houston
5-7 Rodd, EM, Poznan
6 Bilsport, indycar, Fort Worth, Texas
7 Bilsport, formel 1, Baku
7 Friidrott, Diamond League, Eugene, USA
9 Fotboll, EM-kval, damer, Island–Sverige, plats ej fastställt
9 Friidrott, Continental Tour, Åbo
11 Friidrott, Diamond League, Oslo
11-14 Golf, Scandinavian Invitation (mixedtävling), Bro Hof, Upplands-Bro
11-14 Ridsport, Global Champions Tour och League, samt dressyr, Stockholm
12-12 juli Fotboll, EM, herrar  På grund av coronaviruset har EM flyttats till 2021.
Så spelas fotbolls-EM
Fredag 12 juni Turkiet–Italien (grupp A, 21.00, Rom)
Lördag 13 juni Wales–Schweiz (A, 15.00, Baku), Danmark–Finland (B, 18.00, Köpenhamn), Belgien–Ryssland, (B, 21.00, S:t Petersburg)
Söndag 14 juni England–Kroatien (D, 15.00, London), Österrike–vinnare playoff D/A (C, 18.00, Bukarest) Nederländerna–Ukraina (C, 21.00, Amsterdam)
Måndag 15 juni Vinnaren playoff C–Tjeckien (D, 15.00, Glasgow), Polen–vinnare playoff B (E, 18.00, Dublin), Spanien–Sverige (E, 21.00, Bilbao)
Tisdag 16 juni Vinnare playoff A/D–Portugal (F, 18.00, Budapest), Frankrike–Tyskland (F, 21.00, München)
Onsdag 17 juni Finland–Ryssland (B, 15.00, S:t Petersburg), Turkiet–Wales (A, 18.00, Baku), Italien–Schweiz (A, 21.00, Rom)
Torsdag 18 juni Ukraina–vinnare playoff D/A (C, 15.00, Bukarest), Danmark–Belgien (B, 18.00, Köpenhamn), Nederländerna–Österrike (C, 21.00, Amsterdam)
Fredag 19 juni Sverige–vinnare playoff B (E, 15.00, Dublin), Kroatien–Tjeckien (D, 18.00, Glasgow), England-vinnare playoff C (D, 21.00, London)
Lördag 20 juni Vinnare playoff A/D–Frankrike (F, 15.00, Budapest), Portugal–Tyskland (F, 18.00, München), Spanien–Polen (E, 21.00, Bilbao)
Söndag 21 juni Italien–Wales (A, Rom), Schweiz–Turkiet (A, Baku, båda 18.00)
Måndag 22 juni
Ukraina–Österrike (C, Bukarest), vinnare playoff D/A–Nederländerna (C, Amsterdam, båda 18.00), Finland–Belgien (B, S:t Petersburg), Ryssland–Danmark (B, Köpenhamn, båda 21.00)
Tisdag 23 juni Tjeckien–England (D, Wembley), Kroatien–vinnaren playoff C (D, Glasgow, båda 21.00)
Onsdag 24 juni
Sverige–Polen (E, Dublin), vinnare playoff B–Spanien (E, Bilbao, båda 18.00), Tyskland–vinnare playoff A/D (F, München), 
Portugal–Frankrike (F, Budapest, båda 21.00)
Lördag 27 juni Åttondelsfinal 1: A2–B2 (18.00, Amsterdam). Åttondelsfinal 2: A1–C2 (21.00, London)
Söndag 28 juni Åttondelsfinal 3: C1–D/E/F3 (18.00, Budapest). Åttondelsfinal 4: B1–A/D/E/F3 (21.00, Bilbao)
Måndag 29 juni Åttondelsfinal 5: D2–E2 (18.00, Köpenhamn). Åttondelsfinal 6: F1–A/B/C3 (21.00, Bukarest)
Tisdag 30 juni Åttondelsfinal 7: D1–F2 (18.00, Dublin). Åttondelsfinal 8: E1–A/B/C/D3 (21.00, Glasgow)
Fredag 3 juli Kvartsfinal 1: Vinnare åttondelsfinal 5–6 (18.00, S:t Petersburg). Kvartsfinal 2: Vinnare åttondelsfinal 1–3 (21.00, München)
Lördag 4 juli Kvartsfinal 3: Vinnare åttondelsfinal 2–4 (18.00, Baku). Kvartsfinal 4: Vinnare åttondelsfinal 7–8 (21.00, Rom)
Tisdag 7 juli Semifinal 1: Vinnare kvartsfinal 1–2 (21.00, London)
Onsdag 8 juli Semifinal 2: Vinnare kvartsfinal 3–4 (21.00, London)
Lördag 12 juli Final (21.00, London)
12-12 juli Fotboll, Copa América, Argentina och Colombia
12-13 Cykel, Vätternrundan, Motala
12-14 Bilsport, DTM-deltävling, Anderstorp
13 Friidrott, Diamond League, Paris
13 Friidrott, Continental Tour, Kingston
13 Mc-sport, speedway, VM-deltävling, Prag
14 Bilsport, formel 1, Montreal
18-21 Golf, US Open, herrar, Mamaroneck, New York
21 Bilsport, indycar, Elkhart Lake, Wisconsin
24-30 Allmänt, SM-veckan (inklusive simning), sommar, Halmstad
25-28 Golf, PGA-mästerskapet, damer, Philadelphia
26-27 Ishockey, NHL-draft, Montreal
26-28 Cykel, mountainbike, VM, crosscountry, Albstadt, Tyskland
27 Bilsport, indycar, Richmond, Virginia
27-19 juli Cykel, Tour de France
28 Bilsport, formel 1, Le Castellet
29-12 juli Tennis, Wimbledon, London

Juli

2 Trav, Sprintermästaren, Halmstad
4 Simning, Vansbrosimningen
4 Friidrott, Diamond League, London
5 Bilsport, formel 1, Spielberg, Österrike
6-12 Tennis, Swedish Open, damer, Båstad
7 Friidrott, Continental Tour, Szekesfehervar, Ungern
7-11 Orientering, sprint-VM, Kolding, Frederica och Vejle, Danmark
7-12 Friidrott, U20-VM, Nairobi
9-12 Ridsport, Falsterbo Horse Show
10 Friidrott, Diamond League, Monaco
12 Bilsport, indycar, Toronto
13-19 Tennis, Swedish Open, herrar, Båstad
16-19 Golf, British Open, herrar, Sandwich
16-19 Friidrott, U18-VM, Rieti, Italien
18 Bilsport, indycar, Newton, Iowa
18 Mc-sport, speedway, VM-deltävling, Cardiff
19-25 Orientering, O-ringen, Uppsala
19 Bilsport, formel 1, Silverstone
19 Trav, Stochampionatet, Axevalla
23-26 Golf, Evian Championship, damer, Evian-les-Bains, Frankrike
24-9 augusti

Allmänt, sommar-OS, Tokyo

Här är de viktigaste programpunkterna i OS (eventuella svenska deltagare inom parentes).
24 juli, 13.00 Invigning.
27 juli, 03.30 Simning, 100 meter fjäril, damer, final (Sarah Sjöström).
28 juli, 08.00 Mountainbike, damer, crosscountry (Jenny Rissveds).
29 juli, 03.30 Simning, 200 meter frisim, damer, final (Sarah Sjöström).
31 juli, 03.30 Simning, 100 meter fritt, damer, final (Sarah Sjöström).
1 augusti, 12.00 Friidrott, diskus, herrar, final (Daniel Ståhl)
2 augusti, 00.30 Golf, herrar, sista dagen (Henrik Stenson).
2 augusti, 03.30 Simning, 50 meter fritt, damer, final (Sarah Sjöström, Michelle Coleman).
4 augusti, 12.00 Friidrott, stavhopp, herrar, final (Armand Duplantis).
5 augusti, 12.00 Ridsport, hoppning, individuellt, final (Peder Fredricson).
6 augusti, 02.00 Skateboard, park, kval och final (Oskar Rozenberg Hallberg).
6 augusti, 09.30 Gång, 20 km, herrar (Perseus Karlström).
6 augusti, 12.00 Friidrott, stavhopp, damer, final (Angelica Bengtsson).
7 augusti, 04.00 Fotboll, damer, final.
8 augusti, 12.00 Ridsport, hoppning, lag, final.
9 augusti, 11.00 Avslutning.

25 Mc-sport, speedway, VM-deltävling, Hallstavik ´
28-2 augusti Ridsport, voltige, VM och EM, Flyinge

Augusti

1 Mc-sport, speedway, VM-deltävling, Wroclaw, Polen
2 Bilsport, formel 1, Budapest
8 Trav, Åby stora pris, Åby
8 Triathlon, EM, sprint, Malmö
14-16 Friidrott, SM, Uppsala
14-6 september Cykel, Vuelta a España, Nederländerna (startar i Utrecht) och Spanien
15 Mc-sport, speedway, VM-deltävling, Målilla
16 Bilsport, indycar, Lexington, Ohio
16

Friidrott, Diamond League, Gateshead

16-23 Rodd, VM, Bled, Slovenien
19-23 Orientering, EM, Rakvere, Estland
20 Friidrott, Diamond League, Lausanne
20-23 Golf, British Open, damer, Royal Troon
22 Bilsport, indycar, Madison, Illinois
25-6 september Paraidrott, Paralympics, Tokyo
26-30

Friidrott, EM, Paris

30 Bilsport, formel 1, Spa-Francorchamps, Belgien
31-13 september Tennis, US Open, New York

September

3-5

Fotboll, Nations League, första omgången

4 Friidrott, Diamond League, Bryssel
5-6 Friidrott, Finnkampen, Helsingfors
6 Bilsport, formel 1, Monza, Italien
6

Friidrott, Continental Tour, Silesien

6 Trav, Svenskt travderby, Jägersro
6 Bilsport, indycar, Portland, Oregon
6-8 Fotboll, Nations League, andra omgången
9-13 Cykel, EM, landsväg, Trento, Italien
11 Friidrott, Diamond League, Zürich
12 Mc-sport, speedway, VM-deltävl, Vojens, Danmark
12-4 oktober Futsal, VM, herrar, Litauen
15 Friidrott, Continental Tour, Zagreb
15-20 Bordtennis, EM, Warszawa
17 Fotboll, EM-kval, damer: Sverige–Lettland, plats ej fastställt
20 Bilsport, formel 1, Singapore
20 Bilsport, indycar, avslutning, Monterey
20-27 Cykel, VM, Aigle-Martigny, Schweiz
22 Fotboll, EM-kval, damer, Sverige–Island, plats ej fastställ
25-27 Golf, Ryder Cup, Sheboygan, Wisconsin
26 Friidrott, Lidingöloppet
26 Trav, Svensk travkriterium, Solvalla
27 Bilsport, formel 1, Sotji, Ryssland

Oktober

1-6 Orientering, världscupen, final, Veneto, Italien
3 Mcsport, speedway, VM-deltävling, Torun, Polen
8-10 Fotboll, Nations League, tredje omgången
11 Bilsport, formel 1, Suzuka, Japan
11-13 Fotboll, Nations League, fjärde omgången
16-18

Bordtennis, World Cup, herrar, Düsseldorf

18-15 november

Cricket, VM (T20), herrar, Australien

19-25

Tennis, Stockholm Open, herrar

23-25

Bordtennis, World Cup, damer, Bangkok

24-25

Friidrott, SM, terräng, Vällingby

25

Bilsport, formel 1, Austin, USA

November

1

Bilsport, formel 1, Mexico City

3-8

Bordtennis, Världstouren, Swedish Open, Stockholm

8

Trav, Breeders Crown, finaler, Eskilstuna

11-15

Simning, SM, kortbana, Helsingborg

12-14

Fotboll, Nations League, femte omgången

15

Bilsport, formel 1, Sao Paulo, Brasilien

15-17

Fotboll, Nations League, sjätte omgången

15-22

Tennis, ATP, slutspel, London

19-22

Golf, Europatouren, slutspel, final, Dubai

23-29

Tennis, Davis Cup, slutspel, Madrid

26

Basket, EM-kval, herrar: Nederländerna–Sverige, plats ej fastställt

December

4-12 Innebandy, VM, herrar, Helsingfors
3-20

Handboll, EM, damer, Danmark och Norge

13

Friidrott, terräng-EM, Dublin

26-5 januari

Ishockey, junior-VM, Edmonton och Red Deer, Kanada

Simning, kortbane-VM, Abu Dhabi, tid ej fastställt